Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Gophery/domains/konferencja.pcm.edu.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Gophery/domains/konferencja.pcm.edu.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Gophery/domains/konferencja.pcm.edu.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706 Małgorzata Miksza – Konferencja "Zaproszenie do Montessori" – Gdynia, 18 -19 maja 2019 r.
Małgorzata Miksza

Małgorzata Miksza

dr Małgorzata Miksza ( ur. 1957 )

absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1980 – 2018 pracowała na UŁ, ostatnio jako starszy wykładowca w Zakładzie Pedagogiki Filozoficznej UŁ. Ukończyła Międzynarodowy Kurs Pedagogiki Montessori (posiada dyplom akredytowany przez AMI). Była jednym z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Montessori, które w roku 2019 obchodzić będzie Jubileusz 25.lecia. M. Miksza aktualnie pełni w Stowarzyszeniu funkcję prezesa. W ramach działalności statutowej PSM organizuje kursy, szkolenia, seminaria i konferencje z zakresu pedagogiki Montessori w Polsce i za granicą. Wcześniejsze doświadczenie zawodowe M. Mikszy obejmuje m.in. pracę w grupie innowacyjnej Montessori w Przedszkolu Miejskim nr 220 oraz w innowacyjnej klasie nauczania początkowego Montessori w Szkole Podstawowej nr 1 w Łodzi . Pracowała z jako nauczyciel montessoriański kształcenia zintegrowanego w Szkole Ł.O. Polskiego Stowarzyszenia Montessori. M. Miksza dalej się dokształca; m. in. ukończyła kurs z zakresu wychowania małego dziecka a w Austrii certyfikowany kurs L³M przygotowujący do pracy z seniorami w oparciu o zasady pedagogiczne M. Montessori. Małgorzata Miksza w latach 2000 – 2010 aktywnie działała w zarządzie europejskiego stowarzyszenia „Montessori – Europa. Wychowanie dla Życia” . Współpracuje z placówkami, instytucjami i stowarzyszeniami montessoriańskimi w wielu krajach europejskich. M. Miksza jest autorką licznych artykułów o pedagogice Marii Montessori, publikowanych w języku polskim , niemieckim i angielskim oraz pomysłodawczynią pomocy typu Montessori. Firma TOPIC jedną z nich wyprodukowała ( „Koci Alfabet”). Na potrzeby studiów podyplomowych w Tychach, opracowała program dotyczący pedagogiki Marii Montessori. Prowadzi tam zajęcia z teorii pedagogiki M. Montessori oraz edukacji językowej.

Napisała książkę Żyć, ale jak? Czyli ABC o tobie, o mnie o nas (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 1994) oraz Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowania dziecka( ” Impuls „, Kraków 2018 VIII wydanie).

Od roku 2013 w ramach Polskiego Stowarzyszenia Montessori organizuje Polskie Dni Montessori. Do roku 2018 odbyło się sześć edycji. Zainicjowała w Polsce rozwój koncepcji „L³M Radość uczenia się przez całe życie wg M. Montessori. Absolwentka Kursu w/w koncepcji w Wiedniu; organizator I Kursu w Łodzi w roku 2014. Członek Komitetu Naukowego Institut für Lebenbegleitendes Lernen (Austia -Wiedeń) .

Z koncem września 2018 r. przeszła na emeryturę . Planuje wykorzystać czas na popularyzowanie i propagowanie pedagogiki M.Montessori w Polsce i za granicą. W marcu 2019 r. ukończyla certyfikowany kurs psychoterapeutyczny: Logoterapia I stopnia (Specjalizacja: psychoterapia Integralna i Noo-psychoterapia) w Lublinie (Institute of Biofeedback and Noo-psychosomatic).