Dorota Turowska

Dorota Turowska

W 2007 roku utworzyłam pierwsze miejsce dla dzieci, które jest wyjątkowym pod względem życiowej i edukacyjnej atmosfery. Dzisiaj prowadzę żłobek, dwie placówki przedszkolne i od 7 lat szkołę podstawową. Inspiracje czerpię nie tylko od mojej mentorki Marii Montessori, lecz także nieustająco zachwyca mnie Thomas Gordon i jego „Wychowanie bez porażek”, „Pedagogika Serca” Marii Łopatkowej, spojrzenie na dziecko Janusza Korczaka, który nauczył mnie „Jak kochać dziecko”, Freinet, jego miłość do przyrody i pracy dziecka, Jasper Juul i jego myśli o wychowaniu dziecka bez wychowania, za to z silnym przywództwem osoby dorosłej.

Jestem nauczycielem Montessori, trenerem Family Lab, absolwentką Akademii Przywództwa Liderów Oświaty oraz absolwentką szkoły trenerów Beaty Kapcewicz Leaders Are Trainers, a także ukończyłam profesjonalny certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne trening interpersonalny w grupie TROP.
Stałe rozwijam swoje umiejętności komunikacyjne, przyglądam się swoim emocjom i chętnie pracuję z dorosłymi wspierając ich w drodze rozwoju osobistego, a w szczególności w budowaniu poczucia własnej wartości, rozwijania szacunku do siebie i innych, kreowania swoich myśli i działań.
Mam ogromną świadomość jak wielki wpływ na życie młodego człowieka mają doświadczenia z osobami dorosłymi. Dlatego tak bardzo zależy mi na przygotowywaniu dyrektorów, nauczycieli i rodziców do komunikacji z dzieckiem pełnej życzliwości i szacunku.
Moją misją jest tworzyć miejsca stworzone dla dzieci, które nie będą ograniczały samodzielności i decyzyjności dziecka.
Zależy mi na tym, aby dorośli towarzyszący dzieciom w rozwoju byli jak najbardziej świadomi siebie, dobrzy dla siebie, nastawieni na dialog, na rozwiązania, z poczuciem sprawstwa.
Przyglądam się najnowszym odkryciom psychologii, nauki, koncepcjom pracy z dzieckiem i odnajduję w nich myśli Marii Montessori, która już w latach swojego życia podkreślała iż „dziecko jest budowniczym człowieka”, a nauczyciel jest niezwykle istotnym elementem otoczenia wychowawczego dziecka.
Bardzo lubię ludzi, lubię gdy mój dom tętni życiem, lubię się ludźmi otaczać.
Lubię też być ze sobą.

Prywatnie jestem mamą 3 dzieci: 21 letniego Pawła, 19 letniego Ziemowita i 10 letniej Tosi.
Z wielką uwagą i przyjemnością przyglądam się temu jak bardzo są samodzielne, odpowiedzialne i jestem ich bardzo ciekawa.