niedziela | 09:00-10:30

Edukacja leśna

Idź do lasu. Odpręż się. Zaangażuj zmysły, poczuj zapachy, powiew wiatru na policzkach.. To jest początek edukacji leśnej, którą mamy ogromne szczęście realizować w Leśnej Szkole Montessori w Gdyni.

Badania naukowe (oraz zadowoleni rodzice naszych dzieci) potwierdzają, że kontakt z dziką przyrodą poprawia samopoczucie, motywację i pewność siebie dzieci oraz pomaga im w nawiązywaniu relacji. U dzieci regularnie przebywających w otoczeniu przyrody wzrasta też kreatywność i poczucie sprawczości. Dzieci chętniej i efektywniej się uczą. Natura pobudza wrażliwość oraz zapewnia pole do nieskończonych możliwości zabawy, choć w tej przestrzeni brak tradycyjnych zabawek. Przebywanie na łonie natury zapewnia również optymalną stymulację zmysłów i wspiera integrację sensoryczną. Podczas kontaktu z przyrodą dzieci mogą doświadczać wszystkimi zmysłami. W lesie są bardziej wyciszone, skupione, bo nie ma tylu bodźców, które generowałyby napięcia. Dzięki przyrodzie dzieci nie są przestymulowane, a ich układ nerwowy ciągle się rozwija.

Edukacja leśna jest jak lekarstwo dla wszechobecnego deficytu przyrody u dzieci. Deficyt ten odnosi się do coraz rzadszego, lub w skrajnych przypadkach całkowitego braku kontaktu dzieci z przyrodą…

W ramach warsztatów z edukacji leśnej na Konferencji Montessori pokażemy jak w naszej codziennej pracy wzbudzamy w dzieciach fascynację naturą. Jak realizujemy montessoriańską edukację w otoczeniu przyrody. Wybierzemy się na leśną wyprawę po emocje, odkrywanie przyrody, wspólną zabawę i radość z obcowania z lasem.